ΛΑΧΑΝΟΚΗΠΟΣ

Αφού μάθαμε για τις πολύτιμες θρεπτικές ουσίες που έχουν τα ραπανάκια και τις θεραπευτικές τους ιδιότητες, πήγαμε στον λαχανόκηπο του σχολείου μας.
Tα βιολογικά ραπανάκια μαζεύτηκαν από τον κήπο, πλύθηκαν, καθαρίστηκαν και κατέληξαν κατευθείαν στο στόμα!!!
Από την παραγωγή στην κατανάλωση!!!
Wikipedia : Ρεπάνι

Δεντροφύτευση-Πρόγραμμα “Πρασινίζω το σχολείο” 19/3/14

Με μεγάλη χαρά συμμετείχαν σήμερα οι μαθητές του σχολείου μας στο πρόγραμμα
”Πρασινίζω το σχολείο μου”.
Φυτεύτηκαν ένας μεγάλος αριθμός από δέντρα τα οποία θα περιποιούνται οι ίδιοι τους.
Ευχαριστούμε το δασαρχείο Ξάνθης για τα δέντρα που μας έδωσαν καθώς και το Τμήμα Πρασίνου του Δήμου Ξάνθης για την σημαντική βοήθεια που μας πρόσφεραν ώστε να γίνει το φύτευμά τους με επιτυχία. Επίσης ευχαριστούμε τον Γεωπόνο κο Ανέστη Αποκατανίδη για τη στήριξη αυτού του έργου από το πρώτο στάδιο ως και το τελευταίο!
Ευχόμαστε το μεράκι των μαθητών να τα βοηθήσει ώστε να πιάσουν όλα!